Menu
Mesto Gbely
mesto Gbely

SOS gombík

 

Služba SOS gombík je určená pre starších alebo zdravotne znevýhodnených ľudí, ktorí žijú v samostatnej domácnosti a jeho zmyslom je vyvolanie tiesňového volania jednoduchým stlačením gombíka pre ľudí, ktorí sa nachádzajú v núdzi alebo v situáciách ohrozujúcich ich život a bezpečnosť (napr. pád v sprche, náhla srdcová príhoda, nevoľnosť,...)
Projekt zastrešuje Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s naším mestom.

sossos

Ako to funguje? 

Do domu (bytu)  dostanete tzv. hardvérovú základňu, ktorá je vybavená extrémne citlivým mikrofónom a reproduktorom s dosahom aj do vedľajších miestností. Ďalším elementom je samotný gombík, ktorý je možné nosiť nosiť napríklad ako hodinky na zápästí alebo ako prívesok na krku. Tento gombík je vodeodolný, takže sa s ním dá aj umývať a sprchovať.

Po stlačení gombíka základňa automaticky zavolá na dispečing Asociácie samaritánov, kde zdravotne vyškolený personál následne situáciu vyhodnotí a skoordinuje ďalší postup, vrátane prípadného privolania pomoci alebo kontaktujú príbuzného.Dispečing pracuje v režime 24/7.

 

Služba SOS gombík je pre obyvateľov mesta Gbely bezplatná. Zakúpený hardvér je majetkom TTSK a na základe Zmluvy o výpožičke je poskytovaný klientom. TTSK zároveň hradí všetky náklady spojené s inštaláciou základne v domácnosti klienta ako aj služby dispečingu.

 

Kontakt pre informácie a zriadenie danej služby:

Mestský úrad Gbely, 1. Poschodie
p. Jureňová
Tel:034/690 64 19

 

FAQ (Často kladené otázky)

 

Komu je SOS gombík určený?

Tento projekt je určený hlavne pre staršie osoby alebo osoby so zdravotným znevýhodnením, ktoré žijú sami v domácnosti.

Je potrebné mať pripojenie na internet alebo zriadenú pevnú linku?

Nie. K zapojeniu a fungovaniu danej služby u vás doma je potrebné mať len zavedenú elektrinu.

Komu sa dovolám po stlačení SOS gombíka?

Základňa (zariadenie, ktoré bude u vás doma nainštalované) vás spojí s operačným strediskom Asociácie samaritánov, kde zdravotne vyškolení pracovníci vyhodnotia situáciu a na základe toho podniknú ďalšie kroky (privolanie príbuzného, RZP,... )

Čo ak stlačím gombík omylom?

S takými prípadmi pracovníci operačného strediska počítajú, nie je potrebné sa znepokojovať a obávať. Aj toto je ich práca.

Je možné SOS gombík a jeho volanie nasmerovať priamo na zvolenú kontaktnú osobu?

Nie, táto služba funguje výhradne cez operačné stredisko Asociácie samaritánov. Priamy kontakt na kontaktnú osobu nie je možný.

Budem platiť nejaké dodatočné poplatky?

Nie, celý projekt je plne hradený z TTSK. Základňu a náramok budete mať na základe zmluvy o výpožičke. Po ukončení služby (napr. z dôvodu premiestnenia sa do zariadenia sociálnych služieb, smrti,...) bude potrebné dané zariadenia vrátiť.

Môžem nosiť SOS gombík nonstop?

Áno, SOS gombík je odolný voči nárazom aj vodeodolný. Odporúča sa ho nedávať z ruky dolu. Postupne si naň zvyknete a budete ho brať ako bežný náramok na ruku.

Dovolám sa na operačné stredisko pomocou SOS gombík odvšadiaľ?

Nie, technické možnosti umožňujú len volanie zvnútra, resp. oblasti, kde má dosah nainštalovaná základňa. Technický pracovník vám nainštaluje základňu na miesto vo vašom dome (byte) tak, aby pokryla celý dom (byt) alebo aspoň jeho väčšinovú časť. Samozrejme je možné, že sa vám niečo môže stať napríklad v záhrade, na dvore, po ceste do obchodu, ale bohužiaľ toto už SOS gombík nedokáže pokryť.

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
27
1
28
1
29
2
30
2
31
2
1
2
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
7
1
8
1
9
1
10
1
11
1
12
1
13
1
14
2
15
1
16
2
17
1
18
1
19
1
20
2
21
1
22
1
23
2
24
2
25
1
26
1
27
1
28
1
29
1
30
1

Aktuálne počasie

dnes, pondelok 17. 6. 2024
polojasno 26 °C 14 °C
utorok 18. 6. takmer jasno 28/16 °C
streda 19. 6. slabý dážď 29/18 °C
štvrtok 20. 6. jasná obloha 24/14 °C

Rýchly kontakt

Námestie Slobody 1261
908 45 Gbely

Tel: +421 (0)34/690 64 11
E-mail: sekretariat@gbely.sk

Aplikácia MID

mid

Virtuálny cintorín

Odkaz na verejnú aplikáciu cintorína:

http://mu-gbely.gisplan.sk/mapa/pasport-hrbitovu/

V obraze |

Mobilná aplikácia

Prináša prehľad aktualít z webu mesta. Občania sú informovaní o novo vložených správach a upozorneniach, dozvedia sa včas o organizovaných akciách, môžu si prehliadnuť fotografie alebo dokumenty vyvesené na úradnej tabuli.

Google Play Apple AppStore